Historyczny 1949

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 16 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Historyczny z 1949 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Pochodzący ze skromnej rodziny ziemiańskich szlachciców Bertrand Du Guesclin (Fernand Gravey) od najwcześniejszego dzieciństwa wyróżniał się energią. Pod koniec burzliwej młodości okazuje się być doskonałym watażką. W Bretanii walczył z Anglikami, którzy wzięli go do niewoli w bitwie pod Auray. Kobiety we Francji pracują, by zapłacić okup. Zwolniony udał się do Hiszpanii, gdzie pokonał wojska króla Nawarry. Mianowany konstablem Francji, walczył niestrudzenie, aby uwolnić Francję od wojsk angielskich. Zmarł pewnego wieczoru w czasie zwycięstwa pod Châteauneuf-de-Randon.
Tytułowy Samson to syn Manoacha i Mary. Jego rodzicielka była niepłodna, ale objawił jej się Anioł Pański z wyrocznią, że urodzi syna, który wyzwoli lud żydowski. Jednak na znak pokory przyszły mocarz i heros nie może nigdy strzyc włosów, bo wówczas utraci swą potęgę. Po pewnym czasie Samson wyrasta na przystojnego młodziana, który ma nadludzką moc. Pewnego dnia gołymi rękoma zabija lwa ratując Dalilę. Zakochuje się przy tym w uroczej niewieście...
Rzym, IV wiek. Pod pretekstem udziału w walkach gladiatorów do miasta przybywa młody chrześcijanin Gal Rhual (Henri Vidal), którego celem jest nawrócenie Rzymian. W domu senatora Fabiusa Severusa (Michel Simon) poznaje jego córkę Fabiolę (Michèle Morgan) i zakochuje się w niej. Jednak w nocy senator zostaje zamordowany przez bojowników, którzy zostawiają ślady oskarżające chrześcijan. Fabiola, choć podejrzewa Rhuala, staje w jego obronie podczas procesu. Zostaje jednak skazany na śmierć na arenie wraz z innymi chrześcijanami. Fabiola odzyskuje wolność, a Rhual zostaje uratowany dzięki ofierze setnika Sebastiana (Massimo Girotti). Fabiola nawraca się i dołącza do Rhuala na arenie. Odważnie stawia czoła swoim przeciwnikom, oszczędzając ich, zgodnie ze swoją wiarą. Gladiatorzy idą za jego przykładem i przestają walczyć. To wtedy chrześcijański cesarz Konstantyn wkroczył ze swoimi wojskami do Rzymu i wprowadził pokój w tym samym czasie co chrześcijaństwo.


Akcja rozgrywa się we Włoszech w XIII wieku, gdzie dwie rodziny chcą przywrócić pokój dzięki małżeństwu Gianciotto Malatesta z piękną Francescą. Przed ślubem Malatesta wysyła swojego brata Paolo jako pełnomocnika po pannę młodą i nieuchronnie zakochuje się w niej.
W XIV-wiecznej Szwecji rycerz Erland Monesköld (Alf Kjellin) mieszka w swoim zamku, na którym ciąży klątwa. Zakochuje się w Singoalli (Viveca Lindfors), dumnej Cygance. Wyrusza w drogę ze swoim plemieniem, ale wkrótce spotyka się z zazdrością Assima (Lauritz Falk), byłego kochanka Singoalli. Erland zostaje pozostawiony na śmierć, a Singoalla rodzi dziecko. Minęło dziesięć lat...
Film jest kompilacją komedii starego niemego kina ze studia filmowego Macka Sennetta.
Film ten, w nieco fabularyzowanej formie, przedstawia niektóre aspekty życia świętego Proboszcza z Ars (Georges Rollin). Zaraz po przybyciu do Ars Jean-Marie Vianney zostaje powitany przez drwiny antyklerykalnego Sansona (Alfred Adam) i karczmarza Mairey'a (Daniel Ivernel), którego wesele właśnie się odbywa. Biedny, zmęczony pracą i postem, odważnie głosi. Diabeł prowadzi przeciwko niemu grę i w nocy między nimi toczy się ostry dialog. Fałszywie oskarżony o spiskowanie przeciwko reżimowi, został aresztowany, gdy uzdrowił małego paralityka, Paula Maireya. Jego sława rosła, dzień i noc spowiadał i "czytał" dusze. Chce uciec od tej sławy, powstrzymują go przyjaciele. Ostatecznie jedynie Sanson pozostaje nieredukowalny i wydaje się, że po wizycie księdza wydarzy się cud na jego korzyść, a „hak” opuści na dobre starego umierającego księdza.
Marokańska przygoda Charlesa de Foucaulda, odkrywcy Maroka, w latach 1883-1884. Kontakt byłego oficera z mądrością Koranu, zwyczajami tubylców, samotnością na skraju oaz sprawiają, że odzyskuje wiarę i już widać w nim przyszłego Ojca Foucaulda.
10 kwietnia 1825 roku Paul-Louis Courier (Jacques Dumesnil), słynny pamflecista, zagorzały republikanin i zaciekły przeciwnik Restauracji, został znaleziony zamordowany na leśnej ścieżce w pobliżu swojej farmy w La Chavonnière w Veretz, gdzie był na emeryturze przez siedem lat. W wolnym czasie pisał swoje słynne oszczerstwa i petycje przeciwko obowiązującemu rządowi. Ofiara została postrzelona i oderwano jej ucho. Kto jest winny? Natychmiast wykluczono teorię samobójstwa. Królewski wymiar sprawiedliwości wszczął śledztwo i wysłał na miejsce prokuratora oraz sędziego śledczego, aby przesłuchali siedmiu świadków bliskich pisarzowi. Każdy wyraża swoją opinię na temat zmarłego. Jego służąca, opisuje go jako skąpego i wściekłego człowieka. Bezceremonialnie odesłałby włóczęgę, który błagał o talerz zupy. Markiz de Sibias (Aimé Clariond) chwali jego odwagę polityczną: publicznie protestował przeciwko arbitralnym aresztowaniom przeprowadzonym w Toura...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…