Filmy muzyka, kompozytor

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje muzyka, kompozytor. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Amadeusz

8,3
Antonio Salieri jest jednym z najbardziej cenionych kompozytorów swoich czasów, pozostaje jednak artystą, w twórczości którego brakuje iskry geniuszu. Gdy poznaje młodziutkiego Wolfganga Amadeusza Mozarta, od razu wywiązuje się pomiędzy nimi rodzaj rywalizacji. Szybko pojawia się nienawiść do konkurenta, zazdrość czyniąca z Salieriego potwora. Jednak to właśnie w postaci Salieriego tkwi iskra tragizmu. Kompozytor w przewrotny sposób utożsamia uczucia widzów, spośród których wszyscy chyba mają wielkie marzenia, które okazują się nie do spełnienia. Poza tym to Salieri opowiada całą historię, to jego głos słyszymy zza kadru. Mozart zaś pozostaje niejako z boku jako niedościgły ideał.
Imponująca rozmachem (ponad 100 milionów dolarów budżetu, gigantyczne plany zdjęciowe na Balearach, w Edynburgu i Berlinie) ekranizacja, której podjęli się mistrzowie współczesnego kina – Tom Tykwer (Pachnidło) oraz Andy i Lana Wachowski (trylogia Matrix) łączy europejską wrażliwość w ukazywaniu zmagań jednostki z niezgłębioną zagadką losu i życia we wszechświecie z hollywoodzką sprawnością, najnowocześniejszymi efektami specjalnymi oraz przełomowymi, godnymi Oscara, osiągnięciami w charakteryzacji czołowych gwiazd współczesnego kina. W filmie śledzimy losy postaci z różnych epok i zakątków świata, których najbardziej błahe decyzje i czyny mają daleko idący wpływ na teraźniejszość, przyszłość, a nawet przeszłość naszej planety. Atlas chmur jest ucztą nie tylko dla wielbicieli zapierających dech w piersiach opowieści przygodowych, ale także spostrzegawczych miłośników X Muzy. Każda z gwiazd występuje w filmie w kilku nierozpoznawalnych na pierwszy rzut oka wcieleniach, dając popis wirtuozerskiej gry i ironicznego dystansu do swojego dotychczasowego wizerunku.
Fantastyczna i zabawna historia Serga Gainsbourga. Film w którym, mały żydowski chłopczyk przechadza się po okupowanym przez nazistów Paryżu i w którym nieśmiały młody poeta próbuje oczarować swingujące kabarety lat sześćdziesiątych. Na ekranie twory jego umysłu ucieleśniają się, a jego natchnienie idzie w parze z wywołującymi skandale historiami miłosnymi. Wszystko to złożyło się na wywrotowy film, którego główny obywatel wprawił w drżenie całą planetę.


Tylko kochankowie przeżyją to opowieść o Adamie (Hiddleston), unikającym rozgłosu i słonecznego światła, undergroundowym muzyku z Detroit, który postanawia powrócić po długiej rozłące do swojej ukochanej - Evy (Swinton), od lat mieszkającej w Maroku. Jednak ich związek zostanie wystawiony na próbę, kiedy dołączy do nich nieobliczalna siostra Evy - Ava (Wasikowska).
Julie traci w wypadku samochodowym męża, Patrica, wybitnego kompozytora oraz córeczkę Annę. Julie zaczyna nowe życie, anonimowe i niezależne, świadomie odrywając się od wszystkiego tego, czego miała niegdyś pod dostatkiem. Pewna dziennikarka podejrzewa, że Julie jest autorką dzieła swego męża; Julie zaprzecza, być może zbyt kategorycznie. Olivier, młody asystent Patrica, od dawna kocha Julie. Aby wyrwać ją z odosobnienia decyduje się na skończenie "Koncertu dla Europy", dzieła niedokończonego w wyniku śmierci kompozytora. Krok po kroku towarzyszy Julie w jej wysiłkach unikania zasadzek, które zagrażają jej wolności...
Fabularna wersja kreskówki Alvin i wiewiórki. Alvin, Simon i Teodor to bracia wiewiórki, które potrafią mówić ludzkim głosem. Przypadkiem dostają się do domu Dave'a Seville'a – kompozytora muzyki. Ten szybko odkrywa u nich zdolności wokalne, dzięki którym stają się sławni i bogaci. Niestety rozbrykani bracia stają się celem producenta muzycznego, któremu zależy tylko na pieniądzach.
Po śmierci wielkiego kompozytora - Ludviga van Beethovena - rodzina odczytuje testament muzyka. Zgodnie z jego ostatnią wolą całe swoje dziedzictwo przeznacza tajemniczej kobiecie, swojej "wiecznej miłości".
Frywolna komedia opowiadająca o erotycznych fantazjach i podbojach sławnego wiolonczelisty. Krytyk muzyczny Cornelius zbiera materiały do biografii muzyka. W tym celu zatrzymuje się na parę dni w jego posiadłości. Mimo to nie udaje mu się przeprowadzić wywiadu. Szybko okazuje się, że ciekawsze informacje uzyska, rozmawiając o nim z licznymi w jego życiu kobietami. Biograf, będąc w posiadaniu kompromitujących muzyka materiałów, postanawia to wykorzystać. Grozi, że je ujawni, jeśli wiolonczelista nie wykona kompozycji autorstwa Corneliusa.
Profesor L. Patrie tworzy operę, którą przywłaszcza sobie Lord Ambrose D'Arcy. Nie chcąc by praca jego życia przypadła komu innemu, próbuje zniszczyć jej druk i zostaje poparzony kwasem. Od tej pory potwornie oszpecony, ukrywa się w kanałach robiąc wszystko by zapobiec premierze opery.
Bohaterami filmu są postaci rzeczywiste: znany czeski pieśniarz, kompozytor i poeta Jaromír Nohavica, jego przyjaciel - gitarzysta i kompozytor Karel Plíhal, zespół folkowy „Čechomor”, angielski muzyk rockowy Jaz Coleman, znany z symfonicznych aranżacji muzyki Rolling Stonesów, Pink Floydów i Doorsów oraz holenderski dokumentalista Jan Holman (grany w filmie przez czeskiego filmowca Jana Prenta). Poruszanych tematów również jest wiele: alkohol, media i ich rola w naszym życiu, dalej – wiara w Boga, kontrast anioła i diabła, problem zmiany tożsamości.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…