Filmy dziewiętnasty wiek, historia

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje dziewiętnasty wiek, historia. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Spisek

6,6
W wyniku zamachu na Abrahama Lincolna, siedmiu mężczyzn i jedna kobieta zastają aresztowani i oskarżeni za spiskowanie w celu zabicia prezydenta, wiceprezydenta i sekretarza stanu. Mary Surratt jest właścicielką internatu, w którym John Wilkes Booth i inni spotkali się, by planować ataki. Teraz, świeżo upieczony prawnik, 28-letni Frederick Aiken, niechętnie zgadza się, by bronić Surratt przed sądem wojskowym. Kiedy sprawa się rozwija, adwokat zdaje sobie sprawę, że jego klientka może być niewinna i że została wykorzystana jako przynęta, by schwytać prawdziwego spiskowca, jej własnego syna.
Grupa brytyjskich komików pokazuje tę stronę historii, jakiej nie uczą w szkołach - od epoki kamienia łupanego do problemów XX wieku.


Film oświatowy ukazujący historię powstania kuźni Ustroń. W 1772 roku w Ustroniu postawiono pierwszy piec i uruchomiono hutę. Jej założycielem był syn Augusta III – Albrecht Kazimierz. Film ukazuje także rozwój oraz osiągnięcia kuźni, w której pracowały całe pokolenia mieszkańców miasta.
Kameralny dramat przedstawia sylwetki dwóch najważniejszych ojców polskiej niepodległości – Romana Dmowskiego (Dariusz Kowalski) i Józefa Piłsudskiego (Mariusz Ostrowski) poprzez pryzmat trudnych relacji męsko-damskich, ale i konfliktów światopoglądowych. Akcja autorskiego spektaklu Macieja Wojtyszki rozgrywa się w latach 1892 – 1920. Sztuka rozpisana jest na dwanaście scen, prezentuje dwie różne koncepcje odzyskania Niepodległości, wyrosłe z innych poglądów obu bohaterów, kochających w dodatku tę samą kobietę. Maria wybrała w końcu Józefa i została jego żoną. Maciej Wojtyszko pokazuje jednak, że dla walki o Niepodległość potrafili oni powstrzymać uczucia i pokonać własną dumę, ceniąc w sobie nawzajem determinację w kwestii walki o wolność ojczyzny i absolutne oddanie tej sprawie. Dramat prezentuje też drugą miłość życia Józefa Piłsudskiego – Aleksandrę. Dzięki wpisaniu osobistych wątków z życia obu mężczyzn w bieg wydarzeń politycznych autor opowiada o namiętnościach i źródłach konfliktu pomiędzy dwoma, najważniejszymi graczami przedwojennej sceny politycznej. Utwór nawiązuje do współczesności, pokazując historyczne korzenie dzisiejszych konfliktów i sprawiedliwie prezentując oba nurty myślenia o Polsce.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…