Filmy husaria

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje husaria. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Serial Ogniem i mieczem opowiada o czasach zmagań polskich wojsk z powstaniem na Ukrainie oraz siłami Kozaków i Tatarów pod wodzą krwawego Tuhaj Beja. Jest to także opowieść o pięknej miłości i wiernej przyjaźni, doprawiona odrobiną nostalgii i zacnego humoru.

Rok 1612

5,8
Rok 1612 był wyjątkowy w historii polskich stosunków z Rosją. Czasy anarchii i wewnętrznych walk o tron cara Rosji pchnęły sąsiedzkie kraje do starań o objęcie władzy na Kremlu. Udało się to Polakom. Najbardziej bezwzględny z polskich hetmanów (Michał Żebrowski) z oddziałami husarii dotarł do Moskwy. Wymordował prawowitych następców tronu i pojmał księżniczkę Ksenię Godunow (Violetta Davydovskaya). Ślub z nią miał zapewnić mu tytuł cara i władzę nad rozległymi terenami Rosji. Oprawca zakochał się jednak w swojej ofierze. Hetman stanął przed trudnym wyborem: uszanować jej wolność, czy nadal z krwią na rękach dążyć do władzy. Polska dwuletnia okupacja Kremla skończyła się w 1612 roku. Władzę w Rosji objęła na nadchodzące 300 lat dynastia Romanowów. Triumf prawowitych pretendentów do carskiego tronu oznaczał koniec planów Polaków, którzy chcieli przejąć władanie Rosją.
Krótkometrażówka Tomka Bagińskiego ukazuje burzliwą historię państwa polskiego.


Adaptacja powieści historycznej Henryka Sienkiewicza. Wiek XVII, kresy wschodnie. Polski poseł Jan Skrzetuski wracający z Krymu jest świadkiem potyczki na stepie, włącza się do walki i ratuje życie Chmielnickiego, pułkownika Kozaków. Wkrótce potem pomaga wydostać się z opresji pięknej Helenie i zakochuje się w niej na umór. Wrą serca. Wrą też Dzikie Pola. Zbliża się wojna Kozaczyzny z Rzeczpospolitą.
Fabularyzowany dokument o wiedeńskiej Victorii przedstawia wydarzenia poprzedzające bitwę, m.in. obrady sejmu, przybycie do Wilanowa nuncjusza papieskiego oraz audiencję poselstwa tureckiego u królowej Marii Kazimiery. Wojska sprzymierzone oraz wojska koronne pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego koncentrują swe siły pod Krakowem. Obraz przebiegu bitwy z turecką armią Kara Mustafy, zwycięstwo o którym przybyły na Wawel posłaniec informuje królową...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…